Drinking Water Quality Management Plan

295 Meridian Street
Groton CT 06340
(860) 446-4000

Committee Members

Phase II Committees

Advisory Committee

  • Jennifer Pagach*
    Environmental Analyst, Connecticut Department of Public Health
    Connecticut State Agencies Primary Representative
    Tel: 860-509-7333, Email:
  • Lori Mathieu*
    Public Health Services Manager, Connecticut Department of Public Health
    Connecticut State Agencies Alternate Representative
    Tel: 860-509-7343, Email:
  • Mike Schaefer*
    City Planner, City of Norwich
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-823-3735, Email:
  • John Bilda*
    General Manager, NPU City of Norwich
    Municipality Alternate Representative
    Tel: 860-823-4192, Email:
  • Herb Cummings*
    Deputy Director, Groton Utilities
    Municipality Primary Representative
    860-446-4039, Email:
  • Rick Stevens*
    General Manager, Groton Utilities
    Municipality Alternate Representative
    Tel: 860-446-4079, Email:
  • Deborah Jones
    Environmental Planner, Town of Groton
    Municipality Alternate Representative
    Tel: 860-446-5972, Email:
  • Mike Murphy*
    Director, Planning & Development Town of Groton
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-446-5980, Email:
  • Fred Allyn*
    Mayor, Town of Ledyard
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-464-3221, Email:
  • Mike Cherry*
    Chair, Planning Commission, Town of Ledyard
    Municipality Alternate Representative
    Email:
  • Marcia Vlaun*
    Town Planner, Town of Montville
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-848-8549, Email:
  • Nick Mullane*
    First Selectman, Town of North Stonington
    Municipality Alternate Representative
    860-535-2877, Email:
  • Juliet Leeming*
    Town Planner, Town of North Stonington
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-535-2877, Email:
  • Kathy Warzecha*
    Town Planner, Town of Preston
    Municipality Alternate Representative
    Tel: 860-889-2529, Email:
  • Bob Congdon*
    First Selectman, Town of Preston
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-887-5761, Email:
  • Neftali Soto*
    Chief Engineer, Town of Waterford
    Municipality Alternate Representative
    Tel: 860-444-5886, Email:
  • Tom Wagner*
    Town Planner, Town of Waterford
    Municipality Primary Representative
    Tel: 860-444-5813, Email:
  • Robert Birmingham*
    Director, Dept. of Planning & Community Development, Mashantucket Pequot Tribal Nation Tribal Government Primary Representative
    Tel: 860-312-2500, Email:
  • Ken Greenwood*
    Interim Director, Dept. of Utilities, Mashantucket Pequot Tribal Nation
    Tribal Government Alternate Representative
    Email:
  • Timothy Bates
    Partner, Robinson & Cole
    Attorneys/Consultants Alternate Representative
    Tel: 860-437-5000, Email:
  • Bill Sweeny
    Regulatory Analyst, Tobin, Carberry, O'Malley, Riley, Selinger, P.C.
    Attorneys/Consultants Primary Representative
    Tel: 860-447-0335, Email:
  • Deborah Donovan
    Director of Marketing, SECTER
    Business Community Primary Representative
    Tel: 860-437-4659, Email:
  • Clint Brown
    Principal, DiCesare Bentley Engineers, Inc.
    Developers/Landowners Alternate Representative
    Tel: 860-448-0400, Email:
  • Peter Gardner
    Ledyard Resident, Dieter & Gardner, Inc.
    Developers/Landowners Primary Representative
    Tel: 860-464-7455, Email:
  • Zell Steever
    Groton Resident
    Environmental Groups Primary Representative
    Tel: 860-536-8666, Email:
  • Ryan McCammon
    Sanitarian II, Ledge Light Health District
    Health Districts and Departments Primary Representative
    Tel: 860-448-4882, Email:
  • Aimee Eberly
    Environmental Sanitarian, Uncas Health District
    Health Districts and Departments Alternate Representative
    Tel: 860-823-1189, Email:
  • Sidney VanZandt
    Groton Resident, Groton Open Space Association
    Open Space/Conservation Alternate Representative
    Tel: 860-572-5715, Email:
  • Margaret Miner
    Director, Rivers Alliance
    Open Space/Conservation Alternate Representative
    Tel: 860-361-9349, Email:
  • Jim Bulter
    Executive Director SE CT Council of Governments (SCCOG)
    Regional Planning Organization Alternate Representative
    Tel: 860-889-2324, Email:
  • Tom Seidel
    Senior Planner SE CT Council of Governments (SCCOG)
    Regional Planning Organization Primary Representative
    Tel: 860-889-2324, Email:
  • Gregory Leonard
    General Manager, Southeastern Connecticut Water Authority
    Water Utilities Primary Representative
    Tel: 860-464-0232, Email:
  • Ed Monahan
    Vice Chair, Southeastern Connecticut Water Authority
    Water Utilities Alternate Representative
    Tel: 860-464-0232, Email:
  • Sharon Mann*
    Utility Examiner, Connecticut Department of Public Utility Control
    Water Planning Council Primary Representative
    Tel: 860-827-2675, Email:

* Denotes Administrative Group Member

Phase I Committees (Currently Inactive)

Committee members meeting
  • Communications / Education

    Co-chairs: Rick Stevens / Greg Leonard
    Facilitator: Karl Acimovic to PM
    Members: Karl Acimovic (DPH), Rick Stevens (GU), Greg Leonard (SCWA), Mike Schaefer (Norwich)

    The Communications / Education Committee manages the flow of information between our committees and the general public and keeps our process transparent. They are responsible for preparing an outreach plan that includes target audience and appropriate venue and method of communication, such as website, education, newsletter, Public Service Announcements, logo, bumper sticker, and watershed "Help Desk."

  • Land Information

    Co-chairs: Marcia Vlaun / Brian Palaia
    Facilitator: Karl Acimovic to PM
    Members: Deb Jones (Groton), Tom Wagner (Waterford), Greg Leonard (SCWA), Kathy Warzecha (Preston), Mike Schaefer (Norwich), Rick Stevens (GU), Karl Acimovic (DPH/GU), Sidney VanZandt (GOS), Mathew Davis (Groton), Zell Steever (Noank)

    The Land Information Committee gathers and assesses land use, natural resources and other information to meet the DWQMP Objectives. They are responsible for identifying watershed areas critical for drinking water protection and watershed areas suitable for future growth.

  • Water Information

    Co-chairs: Joyce Brown
    Facilitator: Karl Acimovic to PM
    Members: Greg Leonard (SCWA), Steve Masalin (Ledyard), Mike Schaefer (Norwich), Rick Stevens (GU), Karl Acimovic (GU), Steve Mansfield (Ledge Light HD), Jeff Butensky (EPA Region 1), Zell Steever (Noank)

    The Water Information Committee gathers and assesses water quality and water systems information to meet the DWQMP Objectives. Their tasks include determining gaps in Water Quality Monitoring and developing a water quality monitoring plan for the watershed that includes citizen monitoring.

  • GIS

    Co-chairs: Karl Acimovic / Bob Congdon
    Facilitator: Karl Acimovic to PM
    Members: Karl Acimovic (GU), Bob Congdon (Preston First Selectman), Mike Murphy (Groton), Greg Leonard (SCWA), Ryan McCammon (Ledge Light HD)

    The GIS Committee provides support to other committees by performing spatial analysis, gathering and mapping GIS information. Their responsiblities include preparing a list of existing data and working with the Land Information Committee to develop maps of watershed areas critical for drinking water protection.

  • Consultant Procurement

    Co-chairs: Mike Murphy / Steve Masalin
    Facilitator: Jennifer Pagach to PM
    Members: Karl Acimovic (GU), Bob Congdon (Preston First Selectman), Mike Murphy (Groton), Greg Leonard (SCWA), Ryan McCammon (Ledge Light HD)

    The Consultant Procurement Committee develops a request for qualifications or for proposal that can be used to hire a consultant to manage the DWQMP project. They develop a work plan and a list of qualifications for the consultant.

Working in conjunction with:

Town of Groton ConnecticutCity of Groton ConnecticutTown of Ledyard ConnecticutTown of Preston ConnecticutGroton Utilities